ostre zapalenie zatok przewodnik – przyczyny, objawy i metody leczenia

Co to jest?

Zatoki są wypełnione powietrzem przestrzenie za kości górnej powierzchni: między oczami i za czoło, nos i policzki. Błony śluzowej zatok składają się z komórek z maleńkich włosków na ich powierzchniach zwanych rzęski. Inne komórki błony śluzowej produkcji śluzu. Pułapki śluzu zarazków i zanieczyszczeń oraz rzęski wcisnąć śluz się przez wąskie otwory zatok do nosa .; Gdy zatok stanu zapalnego lub zainfekowane śluz gęstnieje i zatyka otworów dla jednego lub większej liczby przynosowych. Płyn gromadzi się wewnątrz zatok, powodując wzrost ciśnienia. Również bakterie mogą stać się w pułapce, mnożenie i zainfekować podszewkę. Jest to zapalenie zatok .; Zapalenie zatok to może być przewlekły (długotrwały lub często powrocie) lub ostra. Ostre zapalenie zatok trwa trzy tygodnie lub mniej, a osoba powinna mieć nie więcej niż trzy epizody rocznie. Ostre zapalenie zatok jest bardzo powszechne. Zazwyczaj jest spowodowane zakażeniem górnych dróg oddechowych wirusa .; Stan zapalny i obrzęk błony śluzowej zatok mogą być wywołane przez; Zakażenia wirusowe, takie jak przeziębienie; alergie; Zanieczyszczenie powietrza i dymu papierosowego; Infekcje dentystycznych; Zwężone nosowych z polipami nosa

objawy

Najczęstsze objawy ostrego zapalenia zatok obejmują przekrwienie błony śluzowej nosa, gęsta zielona wydzielina z nosa, gorączka, ból głowy, zmęczenie i ból twarzy. Niektóre objawy zależą od zatok jest stan zapalny. Na przykład; Przedni zatok (za czole) może powodować ból w czole i bólu, że gorzej, gdy leżąc na plecach .; Zatok sitowych (za mostem nosa) może powodować ból między oczy, na powieki obrzęki, utrata węchu i ból przy dotykaniu boki nosa .; Klinowej zatok (pod oczami) może powodować ból uszu, szyi lub głowy na szczycie głowy lub głęboko za czołem .; Zatok szczękowych (po policzków) może powodować ból w policzkach, pod oczami, a na górnych zębów i szczęki.

Diagnoza

Zakażenia zatok może być trudny do wykrycia we wczesnym stadium, ponieważ może naśladować przeziębienia. Oba mogą spowodować zatkanie nosa i zmęczenie. Jednak przeziębienie zwykle poprawi się w pięciu do siedmiu dni, podczas gdy leczone zapalenie zatok może trwać trzy tygodnie lub dłużej. Infekcje zatok są również bardziej prawdopodobne, aby spowodować zielona wydzielina z nosa, gorączka i ból twarzy.

Jak długo to trwa?

Z definicji, ostre infekcje zatok ustępują w ciągu trzech tygodni. Infekcje, które trwają dłużej niż trzy tygodnie są uważane za przewlekłe zapalenie zatok.

Jak uniknąć tego stan zdrowia

Istnieją pewne środki, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na zapalenie zatok. Jeśli palisz papierosy, należy zamknąć. Dym może podrażniać kanały nosowe i zwiększają prawdopodobieństwo zakażenia. alergie nosa może wywołać infekcje zatok, too. Dzięki identyfikacji alergenu (substancja powoduje reakcję alergiczną) i unikanie go, można pomóc w zapobieganiu zapalenia zatok.

Jak leczyć to schorzenie

Wiele infekcje zatok poprawę bez leczenia. Jednak kilka leków może przyspieszyć powrót do zdrowia i zmniejszyć ryzyko, że infekcja staną się chroniczne.

Kiedy wizyta u lekarza

Skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi ból twarzy wraz z gorączką i bólem głowy, przeziębienia, które trwają dłużej niż siedem dni, do 10 lub uporczywego zielona wydzielina z nosa. Jeśli objawy nie ustępują w ciągu tygodnia od rozpoczęcia leczenia, należy skontaktować się z lekarzem. Zadzwoń wcześniej, jeśli objawy są coraz gorsze.

Rokowanie

Rokowanie w leczeniu ostrego zapalenia zatok jest bardzo dobra. Większość przypadków odejdzie w ciągu jednego do dwóch tygodni, często bez antybiotyków.