ostre zapalenie oskrzeli – przegląd wątek

Zapalenie oskrzeli oznacza, że ​​rury, które prowadzą powietrze do płuc (oskrzeli) są gorące i podrażniona. Kiedy to nastąpi, oskrzeli pęcznieją i produkcji śluzu. To sprawia, że ​​kaszel.

Istnieją dwa rodzaje zapalenia oskrzeli

Ten wątek koncentruje się na ostre zapalenie oskrzeli. Zarówno dzieci jak i dorośli mogą uzyskać ostre zapalenie oskrzeli.

Większość zdrowych ludzi, którzy się ostre zapalenie oskrzeli lepiej bez żadnych problemów. Ale może to być bardziej poważne u osób starszych i dzieci oraz u osób z innymi problemami zdrowotnymi, zwłaszcza chorób płuc takich jak astma czy POChP. Powikłania mogą obejmować zapalenie płuc i powtarzające się epizody ciężkiej oskrzeli.

Ostre zapalenie oskrzeli jest zwykle spowodowane przez wirusa. Często osoba dostaje ostre zapalenie oskrzeli kilka dni po urodzeniu się zakażenia górnych dróg oddechowych, takich jak przeziębienie lub grypa. Niekiedy ostre zapalenie oskrzeli wywołane przez bakterie.

Ostre zapalenie oskrzeli może być również spowodowane przez wdychanie rzeczy, które drażnią oskrzela, takie jak dym. Może też się zdarzyć, jeśli osoba wdycha pokarmu lub wymiocin do płuc.

Ostre zapalenie oskrzeli zwykle przychodzi na szybko i lepiej po 2 do 3 tygodni; Przewlekłe zapalenie oskrzeli wciąż wraca i może trwać długo, zwłaszcza u osób, które palą. Przewlekłe zapalenie oskrzeli oznacza, że ​​masz kaszel ze śluzem większość dni w miesiącu przez 3 miesiące w roku i przez co najmniej 2 lata z rzędu.

Najczęstszym objawem ostrego zapalenia oskrzeli jest kaszel, który zwykle jest suchy i włamania na początku. Po kilku dniach, może wywołać kaszel śluzu. Możesz mieć niską gorączkę i czuć się zmęczony.

Większość ludzi się lepiej w 2 do 3 tygodni. Ale niektórzy ludzie nadal mają kaszel dłużej niż 4 tygodnie.

Jeśli objawy się pogorszy, takie jak wysoka gorączka, dreszcze, ból w klatce piersiowej lub ramieniu, lub duszność, może masz zapalenie płuc. Zapalenie płuc może być poważne, dlatego tak ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli czujesz się jak jesteś coraz bardziej chory.