apiksaban (droga pokarmowa) środki ostrożności

Jest bardzo ważne, aby lekarz sprawdzić swoje postępy w regularnych wizyt, aby upewnić się, że lek ten działa prawidłowo i zdecydować, czy należy kontynuować do jej podjęcia. mogą być potrzebne badania krwi w celu sprawdzenia niepożądanych efektów.

Ten lek może powodować poważne rodzaj reakcji alergicznej zwany wstrząs anafilaktyczny. Anafilaksja może stanowić zagrożenie dla życia i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Zadzwoń do lekarza od razu, jeśli masz wysypka, swędzenie, kłopoty z oddychaniem, problemy z połykaniem, lub jakikolwiek obrzęk rąk, twarzy lub w jamie ustnej podczas używania tego leku.

Upewnij się, że każdy lekarz, który traktuje cię wie, że używasz tego leku. Może trzeba będzie zaprzestać stosowania tego leku przez kilka dni, zanim po operacji, w tym zabiegów stomatologicznych.

Nie nagle przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem. Można mieć większe ryzyko udaru mózgu po zaprzestaniu stosowania leku.

Można krwawienia i siniaków podczas używania tego leku. Zachowaj szczególną ostrożność, aby uniknąć obrażeń. Z dala od szorstkich sportowych lub w innych sytuacjach, gdzie można być posiniaczone, wyciąć, lub rannych. Delikatnie szczotkować i nici zębów. Bądź ostrożny używając ostrych przedmiotów, w tym maszynek do golenia i strzyżenia paznokci. Unikaj podnoszenia nosa. Jeśli trzeba wydmuchać nos, delikatnie dmuchać.

Skonsultuj się z lekarzem od razu, jeśli masz jakieś nietypowe krwawienie lub zasinienie, czarny, smolisty, krew w moczu lub stolce, bóle głowy, zawroty głowy lub osłabienie, ból, obrzęk lub dyskomfort w stawie, wskazać czerwone plamy na skórze nietypowe krwawienia z nosa lub nietypowe krwawienie z pochwy, który jest cięższy niż normalnie. Mogą to być oznaki problemów z krwawieniem.

Ten lek może zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi w obszarze kręgosłupa lub zewnątrzoponowego, które mogą prowadzić do długotrwałego lub trwałego niedowładu. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli masz znieczulenie zewnątrzoponowe cewnik umieszczony w plecach, biorą NLPZ lub krzepnięcia krwi, leki, historię wielokrotnych nakłuć zewnątrzoponowego lub problemów z kręgosłupem, lub miał operację kręgosłupa. Należy poinformować lekarza od razu, jeśli mrowienie, drętwienie lub osłabienie mięśni, szczególnie w nogach i stopach.

Nie należy przyjmować inne leki, o ile nie zostały omówione z lekarzem. Obejmuje receptę lub bez recepty (over-the-counter []) leki OTC i ziołowe (np dziurawiec) lub suplementy witaminowe.