adalimumab (podskórnie) opis i nazwy firmowe

wtryskowego adalimumab stosuje się do leczenia objawów i zapobiegania progresji reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Jest on stosowany u dzieci w wieku 2 lat i starszych z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów. Lek ten jest również stosowany do leczenia łuszczycowego zapalenia stawów, które jest typu zapalenia stawów, które powoduje ból, opuchlizna stawów oraz płatów łuszczenie się skóry na niektórych obszarach ciała. Łuszczycowe zapalenie stawów występuje zwykle w stanie skóry zwanego łuszczycy. Adalimumab może być stosowany sam lub w połączeniu z lekami takimi jak metotreksat.

wtryskowego adalimumab jest także stosowany w leczeniu objawów aktywnej choroby Crohna u pacjentów, którzy nie są wspomagane przez inne leki, takie jak infliksimab. Jest również stosowany w leczeniu umiarkowanych lub umiarkowanego do ciężkiego zapalenia okrężnicy wrzodziejące zapalenie jelita u pacjentów, którzy byli leczeni innymi lekami (np azatiopryna, kortykosteroidy lub 6-merkaptopuryna), które nie działają dobrze.

wtrysku adalimumab może być również stosowany w leczeniu przewlekłej łuszczycy plackowatej, która jest chorobą skóry z czerwonymi i białymi łatami skalach, że nie odejdzie.

Lek ten jest dostępny wyłącznie na receptę lekarza.

Ten produkt jest dostępny w następujących postaciach dawkowania

Decydując się na użycie leku, ryzyko przyjmowania leku musi być wzięta pod uwagę dobro będzie to robić. Jest to decyzja, kiedy lekarz zrobić. W tym medycynie, należy wziąć pod uwagę

Rozwiązanie

Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli kiedykolwiek miał niezwykły lub reakcję alergiczną na lek lub innych leków. Należy również poinformować lekarza prowadzącego, jeśli masz jakiekolwiek inne rodzaje alergii, takie jak do żywności, barwniki, konserwanty, lub zwierząt. W przypadku produktów bez recepty, czytać uważnie etykiety lub opakowania produktów.

alergie

Odpowiednie badania przeprowadzone do tej pory nie wykazały problemów pediatrycznych specyficzne, które ograniczają użyteczność zastrzyku adalimumabem w leczeniu młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów u dzieci w wieku od 2 do 17 lat. Jednakże, bezpieczeństwo i skuteczność nie zostały ustalone u dzieci w wieku poniżej 2 lat dla młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów u dzieci w wieku poniżej 6 lat na chorobę Leśniowskiego-Crohna, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zostały ustalone dla innych zastosowań u dzieci.

Pediatryczny

Odpowiednie badania przeprowadzone do tej pory nie wykazały geriatrycznych specyficzne problemy, które ograniczają użyteczność zastrzyku adalimumabem w podeszłym wieku. Jednakże, lek ten może powodować poważne infekcje i nowotwory częściej u osób starszych, które mogą wymagać ostrożność u pacjentów otrzymujących zastrzyk adalimumabem.

geriatryczna

Brak odpowiednich badań u kobiet przy określaniu zagrożenia dla niemowląt przy użyciu tego leku w okresie karmienia piersią. Zważyć potencjalne korzyści i potencjalnego ryzyka przed zastosowaniem tego leku w okresie karmienia piersią.

Ciąża

Karmienie piersią

Interakcje

Mimo, że niektóre leki nie powinny być stosowane razem w ogóle, w innych przypadkach dwa różne leki mogą być wykorzystywane razem, nawet jeśli może występować interakcje. W takich przypadkach lekarz może chcieć zmienić dawkę lub inne środki ostrożności może być konieczne. Podczas stosowania tego leku, jest to szczególnie ważne, że personel medyczny wie, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z wymienionych poniżej leków. Następujące oddziaływań wybrano na podstawie ich potencjalne znaczenie i nie muszą być całkowicie włącznie.

Inne interakcje

Stosowanie leku z jednej z następujących leków zazwyczaj nie jest zalecane, ale mogą być wymagane w pewnych przypadkach. Jeśli oba leki są przepisywane razem, lekarz może zmienić dawkę lub częstotliwość korzystania z jednego lub obu leków.

Innych problemów medycznych

Niektóre leki nie powinny być używane w lub wokół czasie spożywania żywności lub jedzenia niektórych rodzajów żywności, ponieważ mogą wystąpić interakcje. Używanie alkoholu i tytoniu z niektórymi lekami może też powodować interakcje prawdopodobne. Porozmawiaj z swoim lekarzem stosowanie leku z przewagą żywności, alkoholu lub tytoniu.

Dawkowanie

Obecność innych problemów zdrowotnych, może wpływać na stosowanie leku. Upewnij się, aby poinformować lekarza, jeśli masz jakieś inne problemy zdrowotne, zwłaszcza

Ten lek jest podawany jako strzał pod skórą. Adalimumab może czasem mieć w domu dla pacjentów, którzy nie muszą być w szpitalu lub klinice. Jeśli używasz tego leku w domu, lekarz lub pielęgniarka nauczą cię, jak przygotować i wstrzyknąć lek. Bądź pewien, że wiesz, jak się do stosowania leku.

Ten lek pochodzi z przewodnikiem leków i pacjenta instrukcje użytkowania ulotki. Przeczytać i postępować zgodnie z instrukcjami starannie. Zapytaj swojego lekarza, jeśli masz jakiekolwiek pytania.

Jeśli używasz tego leku w domu, zostanie pokazany obszary ciała, gdzie ta piłka może być udzielona. Użyj innej powierzchni ciała za każdym razem dajesz sobie lub swojemu dziecku szansę. Śledzić, gdzie dajesz każdy strzał, aby upewnić się obracać obszary ciała. Pomoże to uniknąć problemów skórnych.

Lek ten jest dostępny w 2 formach. Można użyć długopisu lub ampułko-strzykawce.

Aby korzystać Thepen lub strzykawki

Dawka leku będzie różna dla różnych pacjentów. Postępuj zgodnie z poleceniami lekarza lub zgodnie ze wskazówkami na etykiecie. Poniższa informacja zawiera tylko średnie dawki tego leku. Jeśli dawka jest różna, nie należy zmieniać, chyba że lekarz zaleci, aby to zrobić.

Ilość leku, który można przyjąć w zależności od wytrzymałości na lek. Również liczba dawek wziąć każdy dzień, czas między dawkami, a długość czasu zażycia leku zależy od problemu medycznego, dla którego używasz leku.

W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć ją tak szybko jak to możliwe. Jednakże, jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i powrócić do zwykłego schematu dawkowania. Nie należy stosować podwójnej dawki.

Nieodebrane Dawka

Trzymać z dala od dzieci.

Przechowywanie

Nie trzymaj przestarzałego leku lub lek nie jest już potrzebne.

Zapytaj lekarza prowadzącego, jak powinien dysponować każdy lek nie wykorzystać.

Przechowywać w lodówce. Nie zamrażać.

Chronić przed bezpośrednim światłem lek. Przechowywać lek i zaopatrzenie w oryginalnych opakowaniach dopóki nie jesteś gotowy do korzystania z nich. Również podczas podróży, należy przechowywać lek w chłodnym przewoźnika z lodem.

Jeśli będziesz używał tego leku przez dłuższy czas, to jest bardzo ważne, aby lekarz sprawdzić postęp siebie lub dziecka w regularnych wizyt. Pozwoli to lekarz, aby zobaczyć, czy ten lek działa prawidłowo i zdecydować, czy należy kontynuować go używać. mogą być potrzebne badania krwi w celu sprawdzenia niepożądanych efektów.

Ty lub Twoje dziecko musi mieć test skórny na gruźlicę przed zażyciem leku. Należy poinformować lekarza, jeśli Ty lub ktoś w domu nigdy nie miał pozytywnego wyniku testu na gruźlicę skóry.

Adalimumab może czasowo obniżyć liczbę białych krwinek we krwi, co może zwiększyć ryzyko zachorowania na infekcję. Można także zmniejszyć liczbę płytek krwi, które są niezbędne dla prawidłowego krzepnięcia krwi. W takim przypadku istnieją pewne środki ostrożności, które można podjąć, zwłaszcza gdy morfologia krwi jest niski, w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia lub krwawienia

Nie należy przyjmować inne leki, o ile nie zostały omówione z lekarzem. Korzystanie abatacept (Orencia®) lub anakinra (Kineret®) wraz ze ten lek może zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych skutków ubocznych.

Ten lek może powodować inne niepożądane efekty, które nie mogą wystąpić w miesiącach lub latach, aż po ten lek jest stosowany. Niewielka liczba osób (w tym dzieci i młodzież), którzy korzystali z tego rodzaju medycyny opracowali pewne typy nowotworów (np białaczka). Niektórzy pacjenci opracowała również rzadki rodzaj nowotworu nazywany chłoniakiem. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli Ty lub Twoje dziecko ma nietypowe krwawienie, zasinienie lub osłabienie, obrzęk węzłów chłonnych na szyi, pod pachami lub w pachwinie lub niewyjaśniona utrata masy ciała. Również skontaktować się z lekarzem od razu, jeśli twoja skóra ma czerwonych, łuszczących się plam, wypukłe guzki, które są wypełnione ropą.

Adalimumab może wywołać poważne reakcje alergiczne, w tym wstrząs anafilaktyczny. Anafilaksja może stanowić zagrożenie dla życia i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Skonsultuj się z lekarzem od razu, jeśli Ty lub Twoje dziecko ma wysypkę, świąd, obrzęk twarzy, szyi, nóg, lub stóp, niespokojnego oddechu, ból w klatce piersiowej lub po otrzymaniu leku.

Skonsultuj się z lekarzem od razu, jeśli Ty lub Twoje dziecko ma więcej niż jeden z tych objawów: duszność, obrzęk twarzy, palce, stopy, nogi lub niższe lub nagłe zwiększenie masy ciała. Mogą to być oznaki choroby serca nazywany zastoinowej niewydolności serca (CHF).

Niektórzy ludzie, którzy używali tego leku wystąpiły objawy tocznia trakcie leczenia i coraz lepiej po lek został zatrzymany. Skonsultuj się z lekarzem od razu, jeśli ty lub twoje dziecko rozpocząć o bóle w klatce piersiowej, duszność, ból stawów lub wysypka na policzkach lub ramionach, która jest wrażliwa na działanie promieni słonecznych.

Nie ma żadnych żywych szczepionek (Szczepienia), podczas gdy Ty lub Twoje dziecko jest leczony adalimumabem. Szczepionki Twojego dziecka muszą być aktualne, zanim on lub ona zaczyna używając adalimumab. Należy zwrócić się do lekarza pediatry, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego produktu.

Osłonka igły ampułko-strzykawce zawiera suchą, naturalną gumę (pochodną lateksu), która może powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych na lateks. Należy poinformować lekarza, jeśli Ty lub Twoje dziecko ma alergię na lateks przed zażyciem leku.

Ciężkie reakcje skórne mogą wystąpić w trakcie leczenia tym lekiem. Skonsultuj się z lekarzem od razu, jeśli Ty lub Twoje dziecko ma którykolwiek z poniższych objawów podczas stosowania tego leku: powstawanie pęcherzy, peeling lub rozluźnienie skóry, dreszcze, kaszel, biegunka, gorączka, świąd, bóle stawów i mięśni, zmiany zaczerwienienie skóry , ból gardła, rany, wrzody, lub białe plamy w jamie ustnej lub warg lub uczucie zmęczenia lub osłabienia.

Wraz z jego potrzebnych efektów, lek może powodować działania niepożądane. Chociaż nie wszystkie z tych objawów niepożądanych może wystąpić, jeśli robią wystąpić mogą potrzebować pomocy lekarskiej.

Skonsultuj się z lekarzem natychmiast, jeśli którykolwiek z następujących objawów niepożądanych

Mogą wystąpić pewne skutki uboczne, które z reguły nie potrzebują pomocy lekarskiej. Te działania niepożądane mogą odejść w trakcie leczenia, jak twoje ciało dostosowuje się do medycyny. Również Twój pracownik służby zdrowia może być w stanie powiedzieć o sposobach zapobiegania lub zmniejszenia niektórych z tych działań niepożądanych. Skontaktuj się z pracownikiem służby zdrowia, jeśli którykolwiek z następujących objawów niepożądanych lub są uciążliwe lub jeśli masz jakiekolwiek pytania na ich temat

Inne działania niepożądane nie wymienione może również wystąpić u niektórych pacjentów. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek innych objawów należy skontaktować się z pracownikiem służby zdrowia.