acitretyną (droga pokarmowa) opis i nazwy firmowe

Acitretyną stosuje się w leczeniu poważnych zaburzeń skóry, takich jak łuszczyca. Działa on przez umożliwienie normalnego wzrostu i rozwoju skóry. Acitretyną będzie nadal działać po zakończeniu kuracji, ale po jakimś czasie powraca stan skóry i być może trzeba wziąć go ponownie.

Acitretyną nie może być stosowany w leczeniu kobiet, które są w stanie mieć dzieci, chyba że inne formy leczenia zostały wypróbowane pierwszy i zawiodły. Acitretyną nie należy przyjmować w czasie ciąży, ponieważ powoduje wady wrodzone u ludzi. Jeśli jesteś w stanie mieć dzieci, to jest bardzo ważne, aby przeczytać, zrozumieć i przestrzegać ostrzeżeń ciążowe dla acitretyną.

Lek ten jest dostępny wyłącznie na receptę lekarza.

Ten produkt jest dostępny w następujących postaciach dawkowania

Decydując się na użycie leku, ryzyko przyjmowania leku musi być wzięta pod uwagę dobro będzie to robić. Jest to decyzja, kiedy lekarz zrobić. W tym medycynie, należy wziąć pod uwagę

Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli kiedykolwiek miał niezwykły lub reakcję alergiczną na lek lub innych leków. Należy również poinformować lekarza prowadzącego, jeśli masz jakiekolwiek inne rodzaje alergii, takie jak do żywności, barwniki, konserwanty, lub zwierząt. W przypadku produktów bez recepty, czytać uważnie etykiety lub opakowania produktów.

Kapsuła

Odpowiednie badania nie zostały przeprowadzone w związku z wiekiem do skutków acitretyną w populacji pediatrycznej. Bezpieczeństwo i skuteczność nie zostały ustalone.

alergie

Odpowiednie badania przeprowadzone do tej pory nie wykazały geriatrycznych specyficzne problemy, które ograniczają użyteczność acitretyną w podeszłym wieku. Jednak u pacjentów w podeszłym wieku są bardziej prawdopodobne, że wątroba, nerki, serca lub problemów związanych z wiekiem, co może wymagać ostrożności i dostosowanie dawki u pacjentów otrzymujących acitretyną.

Pediatryczny

Brak odpowiednich badań u kobiet przy określaniu zagrożenia dla niemowląt przy użyciu tego leku w okresie karmienia piersią. Zważyć potencjalne korzyści i potencjalnego ryzyka przed zastosowaniem tego leku w okresie karmienia piersią.

geriatryczna

Mimo, że niektóre leki nie powinny być stosowane razem w ogóle, w innych przypadkach dwa różne leki mogą być wykorzystywane razem, nawet jeśli może występować interakcje. W takich przypadkach lekarz może chcieć zmienić dawkę lub inne środki ostrożności może być konieczne. Podczas stosowania tego leku, jest to szczególnie ważne, że personel medyczny wie, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z wymienionych poniżej leków. Następujące oddziaływań wybrano na podstawie ich potencjalne znaczenie i nie muszą być całkowicie włącznie.

Ciąża

Karmienie piersią

Interakcje

Stosowanie leku z żadnym z następujących leków nie jest zalecane. Lekarz może podjąć decyzję o nie traktują cię z tego leku lub zmiany niektórych innych przyjmowanych leków.

Inne interakcje

Stosowanie leku z żadnym z następujących leków może powodować zwiększone ryzyko wystąpienia pewnych skutków ubocznych, ale używając obu leków może być najlepsze leczenie dla Ciebie. Jeśli oba leki są przepisywane razem, lekarz może zmienić dawkę lub częstotliwość korzystania z jednego lub obu leków.

Innych problemów medycznych

Niektóre leki nie powinny być używane w lub wokół czasie spożywania żywności lub jedzenia niektórych rodzajów żywności, ponieważ mogą wystąpić interakcje. Używanie alkoholu i tytoniu z niektórymi lekami może też powodować interakcje prawdopodobne. Następujące oddziaływań wybrano na podstawie ich potencjalne znaczenie i nie muszą być całkowicie włącznie.

Dawkowanie

Stosowanie leku z którymkolwiek z poniższych nie jest zwykle zalecane, ale mogą być nieuniknione w niektórych przypadkach. Jeśli stosuje się razem, lekarz może zmienić dawkę i jak często stosować tego leku, lub dać specjalne instrukcje na temat korzystania z żywności, alkoholu czy tytoniu.

Obecność innych problemów zdrowotnych, może wpływać na stosowanie leku. Upewnij się, aby poinformować lekarza, jeśli masz jakieś inne problemy zdrowotne, zwłaszcza

Bardzo ważne jest, aby podjąć acitretyną tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie bierz go więcej, nie bierz go częściej, a nie przyjmować go przez dłuższy czas, niż lekarz zamówione. Aby to zrobić może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Acitretyną pochodzi z pacjentem formularza informacyjnego i leki Guide. Jest bardzo ważne, aby przeczytać i zrozumieć tę informację. Pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z poniższymi instrukcjami i skonsultować się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek pytania. Zostaniesz poproszony o podpisanie formularza zgody przed rozpoczęciem stosowania tego leku, aby pokazać, że rozumiesz instrukcje.

Będziesz otrzymywać informacje o zrobić swoją P.A.R.T. Program, który jest również nazywany Profilaktyka Ciąża Aktywnie wymagane podczas i po programie leczenia. Jest to ważne informacje na temat sposobu zapobiegania ciąży podczas stosowania tego leku. Zapytaj swojego lekarza o tym programie, jeśli masz jakiekolwiek pytania.

Najlepiej jest wziąć acitretyną z głównym posiłkiem.

Dla kobiet-Lek ten może powodować wady wrodzone. Aby upewnić się, że nie jesteś w ciąży przed rozpoczęciem leczenia lekarz będzie Cię zapytać

Kobiety, które są w stanie ponieść dzieci muszą korzystać z dwóch skutecznych form kontroli urodzeń razem przez co najmniej 2 do 3 lat po ich przerywać przyjmowania acitretynę aby zapobiec nieplanowanej ciąży. Jeśli uważasz, że nie jest to rozsądne i poczuć się jak nie można to zrobić, należy skonsultować się z lekarzem przed zażyciem leku.

Nie wolno dzielić leku z nikim ze względu na ryzyko wystąpienia wad wrodzonych i innych poważnych skutków ubocznych.

Nieodebrane Dawka

Dawka leku będzie różna dla różnych pacjentów. Postępuj zgodnie z poleceniami lekarza lub zgodnie ze wskazówkami na etykiecie. Poniższa informacja zawiera tylko średnie dawki tego leku. Jeśli dawka jest różna, nie należy zmieniać, chyba że lekarz zaleci, aby to zrobić.

Przechowywanie

Ilość leku, który można przyjąć w zależności od wytrzymałości na lek. Również liczba dawek wziąć każdy dzień, czas między dawkami, a długość czasu zażycia leku zależy od problemu medycznego, dla którego używasz leku.

W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć ją tak szybko jak to możliwe. Jednakże, jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i powrócić do zwykłego schematu dawkowania. Nie należy stosować podwójnej dawki.

Przechowuj lek w zamkniętym pojemniku w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła, wilgoci i światła. Chronić przed mrozem.

Trzymać z dala od dzieci.

Nie trzymaj przestarzałego leku lub lek nie jest już potrzebne.

Zapytaj lekarza prowadzącego, jak powinien dysponować każdy lek nie wykorzystać.

Ważne jest, aby lekarz sprawdzić swoje postępy w regularnych wizyt, aby upewnić się, że lek ten działa prawidłowo. mogą być potrzebne badania krwi w celu sprawdzenia niepożądanych efektów.

Stosowanie leku podczas ciąży może spowodować bardzo poważne wady wrodzone. Musisz użyć 2 form kontroli urodzeń razem na 1 miesiąc przed rozpoczęciem tego leku, przez cały czas, gdy pacjent jest leczony tym lekiem, a przez 3 lata po wykonaniu ostatniej dawki tego leku. Trzeba będzie mieć 2 negatywne testy ciążowe, aby mieć pewność, że nie jesteś w ciąży przed zażyciem leku. Potrzebny będzie również mieć ciąża testuje co miesiąc w czasie leczenia, a następnie co 3 miesiące przez okres 3 lat po zaprzestaniu przyjmowania leku. Jeśli uważasz, że zajdzie w ciążę podczas stosowania tego leku, przerywać i skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Nie używaj metotreksat (Rheumatrex®, Trexall®) lub tetracyklinę leku do leczenia infekcji (takie jak doksycyklina, minocyklina, tetracyklina, Minocin® lub Vibramycin®) podczas używania tego leku. Korzystanie z tych leków razem mogą powodować niepożądane skutki uboczne.

Nie należy przyjmować innych leków bez sprawdzania najpierw z lekarzem. Obejmuje to witaminy, produkty ziołowe, recepty lub bez recepty (over-the-counter [OTC]) leków. Niektóre z tych leków lub suplementów diety (np ziele dziurawca) może narazić pigułki antykoncepcyjne nie działać.

Nie należy przyjmować witaminę A lub dowolny suplement zawierający witaminy A podczas używania tego leku, chyba, że ​​lekarz zalecił inaczej. Aby to zrobić może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Twój stan skóry może poprawić lub gorzej w ciągu kilku pierwszych tygodni leczenia, a także może zauważyć pewne podrażnienie skóry z medycyny. Przy ciągłym użytku, oczekiwany podrażnienia skóry zmniejszy się po kilku tygodniach. Skonsultuj się z lekarzem jeśli podrażnienie skóry pogarsza się lub jeśli stan skóry nie poprawi się w ciągu 8 do 12 tygodni.

Kobiety, które są w stanie mieć dzieci muszą unikać wszelkich form alkoholu podczas ich przyjmowania leku i przez 2 miesiące po ich zatrzymać. Nie jeść pokarmów, pić napojów lub przyjmuje leki, które zawierają alkohol. Picie alkoholu będzie leku pozostają w ciele przez dłuższy okres czasu i zwiększa ryzyko działań ubocznych. Jeśli kobieta pije alkohol w czasie leczenia acitretyną, powinna rozważyć opóźniania ciąży dłużej niż 2 do 3 lat. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego produktu.

Nie oddawać krwi podczas leczenia acitretyną, przez 3 lata po leczeniu, lub w inny sposób z zaleceniami lekarza. Kobiety, które są w stanie mieć dzieci, nie musi otrzymać krew zawierającą leku.

Problemy z wątrobą mogą wystąpić podczas korzystania z tego leku. Skonsultuj się z lekarzem od razu, jeśli masz więcej niż jeden z tych objawów: brzucha lub ból brzucha i tkliwość uciskowa, gliny w kolorze stolce, ciemne zabarwienie moczu, zmniejszenie apetytu, gorączka, ból głowy, świąd, utrata apetytu, nudności i wymioty, skórne wysypka, obrzęk stóp lub podudzi, zmęczenie lub osłabienie lub żółtych oczu i skóry.

Acitretyną może powodować kości lub mięśni problemy, w tym bóle stawów, bóle mięśni lub sztywność lub trudności w poruszaniu się. Możesz zranić łatwiej podczas szorstkich sportu. Można leczyć wolniej.

Acitretyną może powodować niewyraźne widzenie lub zmniejszenie noktowizor (ślepota). W nocy ślepota może wystąpić nagle. Nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn, czy cokolwiek innego, co mogłoby być niebezpieczne, jeśli nie są w stanie dobrze widzieć. Skonsultuj się z lekarzem od razu, jeśli masz zaburzenia widzenia.

Acitretyną może powodować suchość oczu. Noszenie soczewek kontaktowych może stać się niewygodne podczas stosowania tego leku. Aby pomóc złagodzić suchość oczu, skontaktować się z lekarzem na temat korzystania smarujący rozwiązania, takie jak sztuczne łzy. W przypadku wystąpienia podrażnienia oka lub ciężkie zapalenie, skontaktować się z lekarzem.

Acitretyną może powodować suchość jamy ustnej, nosa i gardła. Dla chwilowej ulgi suchości w jamie ustnej, korzystanie bez cukru cukierki lub gumy, topi kawałki lodu w ustach lub użyj substytut śliny. Jednakże, jeśli suchość w ustach trwa dłużej niż 2 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem lub dentysty. Kontynuując suchość jamy ustnej może zwiększać ryzyko zachorowania na choroby zębów, w tym próchnicę, choroby dziąseł i zakażenia grzybem.

Należy unikać wystawiania skóry na działanie wiatru, niskich temperatur i promieni słonecznych, nawet w pochmurne dni. Twoja skóra będzie bardziej podatna na oparzenia słoneczne, suchość lub podrażnienie, szczególnie w okresie pierwszych 2 lub 3 tygodnie. Nie należy przerywać stosowania leku, chyba że podrażnienie skóry staje się zbyt ciężkie. Nie używaj sunlamp lub solarium. Używaj kremów z filtrami przeciwsłonecznymi lub płyny ze współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF) co najmniej 15 w regularnych odstępach czasu. Stosować odzież ochronną i kapelusze i pobyt z dala od bezpośredniego światła słonecznego, zwłaszcza w godzinach od godzinie 10 i 3 P.M.

O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy unikać produktów do pielęgnacji skóry, które mogą podrażniać skórę. Niektóre przykłady

W przypadku pacjentów z cukrzycą

Zapalenie trzustki może wystąpić podczas stosowania tego leku. Należy poinformować lekarza od razu, jeśli masz bóle brzucha nagłe i ciężkie, dreszcze, zaparcia, nudności, wymioty, gorączka, lub zawroty.

Acitretyną może spowodować, że niektóre osoby mają być poruszony, rozdrażnienie lub wyświetlanie innych anormalnych zachowań. Może również spowodować, że niektórzy ludzie mają myśli samobójcze, i tendencje lub stać się bardziej przygnębiony. Jeśli ty lub twój opiekun zauważy którykolwiek z tych objawów należy skontaktować się z lekarzem od razu jesteś.

Zadzwoń do lekarza od razu, jeśli masz gorączkę, mętny mocz, zmniejszenia lub zwiększenia ilości moczu, omdlenia i zawroty głowy, nudności, bóle brzucha lub obrzęk rąk, kostek, stóp lub podudzi. Mogą to być objawy rzadkie, ale poważne schorzenie zwane zespołem kapilarnej wycieku.

Wraz z jego potrzebnych efektów, lek może powodować działania niepożądane. Chociaż nie wszystkie z tych objawów niepożądanych może wystąpić, jeśli robią wystąpić mogą potrzebować pomocy lekarskiej.

Skonsultuj się z lekarzem natychmiast, jeśli którykolwiek z następujących objawów niepożądanych

Uzyskaj pomoc w nagłych wypadkach natychmiast, jeśli którykolwiek z następujących objawów przedawkowania wystąpić

Mogą wystąpić pewne skutki uboczne, które z reguły nie potrzebują pomocy lekarskiej. Te działania niepożądane mogą odejść w trakcie leczenia, jak twoje ciało dostosowuje się do medycyny. Również Twój pracownik służby zdrowia może być w stanie powiedzieć o sposobach zapobiegania lub zmniejszenia niektórych z tych działań niepożądanych. Skontaktuj się z pracownikiem służby zdrowia, jeśli którykolwiek z następujących objawów niepożądanych lub są uciążliwe lub jeśli masz jakiekolwiek pytania na ich temat

Inne działania niepożądane nie wymienione może również wystąpić u niektórych pacjentów. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek innych objawów należy skontaktować się z pracownikiem służby zdrowia.